למען ימים נקיים
אלסיה זקיני: צלילה עמוקה אל העתיד

היא טיילה בעולם וצללה בימים: אלסיה זקיני, צוללנית חופשית מקצועית, נמצאת במשימה: היא נוסעת לאורך חוף הים התיכון האיטלקי עם יוזמת הניקוי של Marrevivo במטרה למחזר את פסולת הפלסטיק מהים. בחוף, זקיני מראה כיצד ניתן לעשות זאת – ובהשראת עיצוב ה-ID.Buzz, היא מעצבת בגדי ים מחומרי הפלסטיק שנאספו ומוחזרו. מדוע ה-ID. Buzz כל כך השראתי עבורה? כי הוא סוף סוף נותן לצוללנית ולהרפתקנית את ההזדמנות לחיות את אורח חייה באופן ממשי.

35 שיאי עולם. 16 מדליות זהב. צלילה לעומק שיא של 113 מטר. עבור אלסיה זקיני, אלו לא רק מספרים. אלו הצלחות. הצלחות שהשיגה האיטלקיה בת ה-29 היום בקריירה שלה כצוללנית חופשית. צלילה חופשית, המכונה גם צלילת דום נשימה, היא ספורט של חוויות אקסטרים: לצלול כמה שיותר עמוק או לזמן ארוך ככל האפשר בים הפתוח בנשימה אחת בלבד וללא אמצעי עזר – ואז שיהיה עדיין מספיק אוויר כדי לשוב ולעלות. אלסיה זקיני שולטת בזה כמעט בשלמות. הצלילה לעומק של 113 מטרים הוא שיא העולם הנוכחי שלה בענף "צלילות עמוקות עם משקל קבוע", אותו השיגה בתחרות "CMAS World Championchip 2019" באי הקריבי רואטן. נשימה עמוקה אחת, והיא נכנסה לים הפראי – למשך 3:44 דקות ארוכות ולעומק של 113 מטר. עמוק יותר מכל אישה לפניה. בזה היא הבטיחה לעצמה את תואר "האישה העמוקה ביותר בעולם".

עלינו לחיות בהרמוניה עם הטבע

אלסיה זקיני

חייה של זקיני שנולדה ברומא, היו קשורים קשר הדוק לטבע מאז ילדותה. היא התחילה בצלילה חופשית כבר בגיל שלוש עשרה. בנסיעות התכופות עם הוריה, חקרה את הימים של אירופה והביאה לכדי שלמות את כישרונה, לפני שיכלה לבסוף להשתתף בתחרויות מקצועיות מגיל 18. ״באמצעות צלילה חופשית, למדתי לנוע כמו חיה במים״, אומרת זקיני כשהיא מביטה אל הים התיכון הגועש. "שם למטה אני בהרמוניה עם הטבע – והוא יפהפה״

במשימה לעתיד: למען סביבה בריאה

זקיני חגגה את ההצלחות הגדולות ביותר שלה על ידי ירידה תלולה כלפי מטה אל הים, וטיפסה תמיד על סולם הקריירה שלה יותר ויותר כלפי מעלה. כיום היא מחזיקה ב-35 שיאי עולם – ולמדה גם להכיר את הצדדים האפלים. ״כבר מאז שהייתי צעירה, ראיתי שינויים מדי שנה״, אומרת הרומאית. ״החופים הולכים וקטנים, ובכל מקום מצטברת יותר ויותר אשפה״.

בזמן שהיא מדברת, היא בשליחות שלה עם יוזמת הניקוי Marevivo. המתנדבים הולכים על החוף החולי והרך של חוף הים התיכון האיטלקי, רוח הים הגועשת שורקת בין עצי הדקל המשלימים את המראה הפנורמי שמסביב.

אבל בנוסף לנוף הם רואים גם הרבה פסולת פלסטיק שנשטפת מהים אל החוף. ״כל שנה זה מחמיר״, אומרת זקיני. ״בגלל זה אנחנו צריכים לפעול עכשיו״.

עם יוזמת Marevivo, היא מפנה את תשומת הלב לבעיות אלה. אבל לא מדובר רק בניקוי החופים. ״פלסטיק הוא המצאה נהדרת״, היא אומרת. ״אנחנו פשוט משתמשים בה לא נכון. זה באמת חשוב שנמחזר את הפלסטיק שבו אנו משתמשים. יש לנו כבר כל כך הרבה מזה״. לבסוף, זקיני והצוות שלה מציגים את תוצאת האיסוף: כמעט שלוש שקיות אשפה גדולות מלאות, שנאספו על חוף עיירה קטנה, תוך זמן קצר בלבד.אבל יש בזה יותר מזה.

מי שמרגיש מחובר לטבע כמו זקיני רואה גם את התמונה הגדולה. ״אני מטיילת כבר מאז שהייתי קטנה״, אומרת הצוללנית החופשית. ״אני אוהבת פשוט לזרוק את האופניים, את בגד הים שלי והרולרבליידס לרכב ולהתחיל לנסוע. אבל בשביל זה חשוב רכב גדול״. זהו אורח חיים שעיצב את זקיני: לטייל, לצלול – ליהנות מהחופש שלה. אבל זה גם אורח חיים שלפני זמן לא רב היה קשה לחיות אותו באופן ממשי. היום זה שונה.

ה-ID.Buzz: הרכב האידיאלי לאורח חיים חופשי

״ראיתי את ה-ID.Buzz ורק חשבתי, וואו״, אומרת זקיני, ״זה נוסע לגמרי על חשמל. אפשר לטייל איתו״. זהו רכב שנותן לה לעשות כמעט את כל מה שהיא אוהבת – עם מצפון נקי. חלל הפנים המרווח יכול לשאת אופניים, רולרבליידס וציוד צלילה, ובאותה מידה גם חברים רבים; אבזור שתוכנן במודע מחומרים כמו עור מלאכותי וככל האפשר גם מחומרים ממוחזרים. בנוסף, קונספט הנעה המופעל בחשמל ירוק ונטול פליטת CO2 ב-100% – ושניתן לנסוע איתו גם למרחקים ארוכים. ״זה באמת העתיד״, אומרת זקיני, ורואים בפניה את השמחה שבה היא רואה ב-ID.Buzz כלי תחבורה להרפתקנים בעלי מודעות אקולוגית כמו שלה שמבינים, ״שאין לנו השפעה רבה מדי על הפלנטה שלנו״. עם ה-ID.Buzz היא מתקרבת לעתיד יותר מאי פעם.

כמה ימים אחרי ניקוי החוף, אלסיה זיקיני יושבת בסטודיו. הרעיון של ה-ID.Buzz ממש הרשים אותה. לפיכך, היא מיד הסבה את השליחות שלה למעשה. ״מדובר על היכולת לעשות שימוש חוזר בכמה שיותר פלסטיק – ובו בזמן לעשות משהו טוב לטבע״. בעתיד, היא רוצה גם לצלול עם בגד ים שמיוצר מחומרים ממוחזרים. תוך כדי צחוק, זקיני חושפת את ההפתעה: ״קיבלתי השראה מהעיצוב של ה-ID.Buzz״, היא מסבירה, ״ושאלתי את עצמי אם אפשר ליצור בגדי ים מחומרי פלסטיק ממוחזרים שמקורם בים״. בעבודה משותפת עם יוזמת SEAQUAL, קהילה שעובדת עם תוכניות ניקוי אוקיינוסים ברחבי העולם, היא הפכה את הרעיון הזה למציאות. כך, מציגה בעלת השיא בצלילה החופשית בגדי ים עכשוויים העשויים מפלסטיק ממוחזר. בגד ים לגברים ובגד ים לנשים שבו כמות קטנה של לייקרה מבטיחה שה״בד״ יימתח ויראה טוב. החזית של הדגמים האופנתיים מכריזה על מקור ההשראה עם החותם המסוגנן של ID. Buzz.

עלינו להתייחס לכוכב הלכת שלנו כמו לעצמנו. אנחנו רק אורחים כאן

אלסיה זקיני

כל מה שחסר עכשיו זו צלילה ראשונה עם בגד הים של -ID.Buzz בגד ים. עמוק לתוך המקום שהפך לביתה של זקיני, המקום המגוון כל-כך, עמוק לתוך הים. אבל לפני שאלסיה זקיני צוללת למטה, עדיין יש לה דאגה על ליבה. ״הטבע הוא משהו יוצא דופן. אנחנו צריכים לכבד אותו, אנחנו צריכים להתייחס לכוכב שלנו כפי שאנחנו מתייחסים לעצמנו, כי אנחנו רק אורחים כאן״. היא אומרת, ואז נעלמת לתוך האוקיינוס.

אודות אלסיה זקיני

אלסיה זקיני, ילידת רומא בשנת 1992, היא צוללנית חופשית מקצועית שמחזיקה ב-35 שיאי עולם.

https://www.alessiazecchini.com/

אולי יעניין אותך גם
ID. Buzz: העתיד החשמלי
ID. Buzz: העתיד החשמלי

פולקסווגן מסחריות מציגה דגם חשמלי עם חשיבה חדשה לחלוטין ועם הפנים לעתיד

הכל על ID. Buzz
השארו מעודכנים

הרשמו ותוכלו להיות הראשונים לקבל מידע ועדכונים על ID. Buzz

מגזין ID Buzz

מסע של השראה

לכתבות נוספות במגזין